7 książek o sztuce dla dzieci (cz. 3)
Książki w tej części nie są prezentowane według jakiegoś klucza ani związku. Sztuka współczesna, sztuka klasyczna, malarze różnych epok, elementarze i biografie. Osoby, które interesują się malarstwem, tworzeniem, które pracują z dziećmi przez zabawę na pewno znajdą tu cos dla siebie do wplecenia w zajęcia, albo choćby rodzice — do zabawy w domu w sztukę, przy okazji przemycając kilka ciekawostek z życia znanych artystów i ich twórczości.
Tu poprzednie teksty:
Kto to puka? Sztuka, Katarzyna Vanevska, il. Elżbieta Moyski, wyd. AWM, 2020.
Biografie 20 artystów (malarzy, performersów, rzeźbiarzy, graficiarzy) zamknięte w 20 rozkładówkach. Zamiast tekstu – rymowane wierszyki, opisujące każdą postać, jej życie i twórczość. Ilustracje utrzymane są w klimacie dziel prezentowanego artysty. Z polskich malarzy: Jan Matejko, Anna Szapocznikow, Igor Mitoraj. Z zagranicznych znani i wielcy jak Van Gogh, Klimt, Picasso, ale też Pollock, Warhol, Banksy.
Wszystko widzę jako sztukę, Ewa Solarz, projekt graficzny Robert Czajka, wyd. Wytwórnia.
Idol. Frida Kahlo, tekst Marta Kowerko-Urbańczyk, il. Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg, 2017.
To bardziej zeszyt, niż książka, w którym krótko i zwięźle przedstawione jest życie meksykańskiej malarki i jej twórczość. Dzieci znajdą tu miejsce na własną twórczość: dorysowywanie ilustracji, naklejanie naklejek itp. Dowiedzą się, jak wyglądają kulisy pracy malarza, i co znajduje się w jego pracowni. Znajdą wskazówki, jak namalować autoportret, a jak martwą naturę Zaprezentowane są tu najbardziej znane obrazy Fridy Kahlo, ale i jej stroje. Dużo informacji o Meksyku, jego tradycji i kulturze. Do zabawy i nauki przez zabawę.
O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej, Angelika Kuźniak, il. Maciek Błaźniak, wyd. Edukacyjny Egmont, seria Czytam sobie z kotylionem, 2018.
Książka z bogatej serii dla dzieci, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Poziom drugi, dla dzieci składających już zdania. Przybliżenie biografii polskiej malarki, Zofii Stryjeńskiej (1891-1976), której dzieciństwo i młodość przypadły na przełom 19 i 20 wieku. To były czasy, w których wiele uczelni było zamkniętych dla kobiet , a dorosła już Zofia kochała malować i bardzo chciała uczyć się na Akademii Sztuk Pięknych. Udawała więc mężczyznę.
Ciekawe ilustracje w klimacie ludowym, bo folklor był tym, co Stryjeńska lubiła, do czego się odwoływała i z którego czerpała w swojej twórczości. Jej obrazy są barwne, pełne energii, ruchu.
Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko, tekst Anna Chudzik, il. Izabela Marcinek, wyd. Bosz, 2012.
Czytanie biografii jest dobrym pomysłem na poznanie czasu historycznego, w którym żyła opisywana postać, zapoznanie się z twórczością i życiem prywatnym. To zawsze morze ciekawostek, które ubarwiają lekcje i przybliżają jej temat. Jan Matejko, jak wiemy był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy, którego obrazy zaskakują kunsztem i filmowością. Nie sposób nie znać jego „Bitwy pod Grunwaldem”, czy „Stańczyka”, Książka prezentuje reprodukcje najwybitniejszych jego prac, barwnie prezentuje jego życie, ale też znajdziecie tu dużo ćwiczeń dla dzieci i propozycji prac (broszurowe strony do wycięcia, miejsca na dorysowanie elementów itp).
Piękno Teo, Agata Królak, wyd. Hokus-Pokus.
Pytania dziecka często zaskakują dorosłych swoją przenikliwością i dociekliwością i uświadamiają, że z wiekiem gubimy zachwyt nad pięknem, które nas otacza. To malutki wstęp do rozważań o sztuce i pięknie z posłowiem prof. Leszka Koczanowicza, politologa, filozofa i psychologa.
Bohaternik, Iga Fijałkowska, il. Daria Solak, wyd. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Książka do przeczytania wspólnie z dziećmi. Grupa dzieci, uczęszczająca na zajęcia plastyczne, otrzymuje zadanie, by sportretować bohatera. Zadanie jest trudne, bo bohater musi być prawdziwy. Malujący musi go znać, a przecież bohaterów nie spotyka się w warzywniaku, czy na ulicy. Bohater to postać pomnikowa, obdarzona nadludzkimi umiejętnościami, niespotykaną odwagą, siłą i w ogóle! Czy rzeczywiście? Nina zastanawia się nad tym i podpytuje swoich bliskich. Dziadka, rodziców. To, co słyszy, zaskakuje ją i daje do myślenia. Jeśli szukacie książki, która pozwoli dziecku znaleźć jego mocne strony, wzmocnić poczucie wartości – ta będzie dobra. Ciepła, motywująca do rozmów i działalności twórczej książka, a do tego doskonała do pracy warsztatowej! Nasycone kolorem i radością obrazy pobudzają wyobraźnię, otulają słońcem i uśmiechem. Więcej TU
Komentarze
Prześlij komentarz