Grajfka dla dzieci. Artystyczne zdobienie jaj, Agnieszka Woźniak
Autorka prowadzi nas za rękę po jajeczno-pisankowym świecie, podpowiadając, jak....
- ...dobierać jajka. Najlepsze są te o grubej skorupce – patrzcie na jajko pod światło, im ciemniejsze się wyda, tym grubszą ma skorupkę, ważna jest gładkość (na chropowatej skorupce trudno ryć wzory) i to, ile przestrzeni powietrznej jest w jajku (im więcej tym mniejsza szansa, że pęknie. A sprawdzicie to wkładając jajko do wody, dobre są te pływające - w połowie naczynia - szerszym końcem do góry).
- ... zrobić wydmuszkę, ile czasu je gotować, czym je przed malowanie odtłuścić.
- ... farbować jajka. Znajdziemy tu listę naturalnych barwników, oj jak żałuję, że nie mam szansy na odnalezienie kory dębu. Wiecie, że jajko gotowane z tej kory robi się czarne? Kto ma gryzonia w domu, niech do garnka wrzuci sianko, wyjdzie zielone!Jest też o technice batiku, farbowaniu bibułą i kroszeniu (technika rytownicza), a wszystko z konkretnym opisem, jak to robić. Super!
- ... zdobiono jajka kiedyś, i jakie motywy są modne dziś. Do końca 19 w. były to wzory geometryczne i zoomorficzne (np. kurze łapki!), w w 20 w. głównie motywy roślinne, rzadziej inne.
Dzieci mogą poćwiczyć rękę przed Wielka Sobotą i porysować wzory na narysowanych w książce ilustracjach jaj. Świetnie, że taka książka powstała - po przeczytaniu jej mam ochotę robić pisanki i nadzieję, że zarażę pisankowym entuzjazmem rodzinę i że okaże się, że mamy w rękach grajfkę (ze śląskiego: zręczność, umiejętność robienia czegoś)!
Proszę Państwa, przed Wielkanocą lektura obowiązkowa!
Grajfka dla dzieci. Artystyczne zdobienie jaj,
Agnieszka Woźniak,
Septem.pl, Helion S.A.,
2018,
42 stron,
miękkie okładki,
wiek: bez ograniczeń
ok. 17 zł.
Komentarze
Prześlij komentarz