Straszne książki dla tych, co lubią się bać [na HALLOWEEN i nie tylko]


Zbliża się halloween - czas, w których czy chcemy czy nie, jakoś tych upiorów więcej - czy to na wystawach sklepowych czy w przydomowych ogródkach. Po ulicach biegają dzieci, przebrane za straszydła, cukierek albo psikus!  Bez względu na to, czy bawimy się czy nie - po książki warto sięgnąć. Bo dzieci lubią się bać, szczególnie jeśli jest to strach kontrolowany! Dlatego prezentujemy przegląd upiornych książek nie tylko na halloween.

Straszne książki, dla tych, co lubią się bać! Pełne duchów, strachów i wilkołaków, diabłów, potworów i stworów, i czarownic oczywiście!




Atlas zjaw i potworów z całego świata, Federica Magrin, il.Laura Brenlla, wyd. Bajka


Duży format - lubimy! Do wspólnego oglądania i rozkładania na stole, kanapie czy podłodze. Profesor Abraham Van Helsing – słynny łowca wampirów i badacz potworów - zabiera nas podróż w czasie, przez kontynenty i legendy, śladem mniejszych i większych monstrów. Na mapy poszczególnych kontynentów naniesione są najbardziej znane w danym regionie potwory, zjawy i straszydła. Potem następuje wyliczanka prezentowanych postaci z dokładnym opisem: gdzie pojawia się dany osobnik, czym się charakteryzuje i jak go pokonać. Kompendium wiedzy dla wszystkich śmiałków, którzy nie boja się stanąć oko w oko z potworami! Obowiązkowa lektura przed halloween!
















Małe Licho i tajemnica Niebożątka, Marta Kisiel, il, Paulina Wyrt, wyd. Wilga










Mały Bożek mieszka ze swoją familią w tajemniczym domku, na uboczu. Żyje jakby poza światem - jego królestwem jest dom pełen zakamarków i dziwnych lokatorów, których pochodzenie (można rzec, że nie z tej ziemi!) może wzbudzić konsternację. Chłopczyk nie chodził do przedszkola, do szkoły też nie, nie spotyka się z innymi dziećmi - towarzyszami jego zabaw jest zakatarzony anioł (najprawdziwszy, dziergający bamboszki!) i potwór Gucio, czasem pojawiają się topielce i inne upiory. Doborowe towarzystwo! Poza tym do dyspozycji ma książki (dużo książek) i wyobraźnię, z której korzysta wymyślając zabawy. Istny dziecięcy raj!

Wszystko wokół chłopca jest bezpieczne, znane i uporządkowane, jednak do czasu... Bo nadchodzi NOWE, czyli... szkoła! 9-letni Bożek musi pójść do szkoły, między dzieci, innych ludzi.

Więcej TU.



Mały Asmodeusz, Ulf Stark, il. Józef Wilkoń, Media Rodzina





Piekło według Starka i Wilkonia: mroczne podziemia, do których prowadzi w głąb ziemi 666 korytarzy, czerń i czerwień ognia, smród siarki, fuuuj! ... I te diablęta, bekające, wykrzykujące brzydkie wyrazy, złośliwe i wredne - ich zachowanie wydaje się nader ludzkie, jednak mimo tego nie chciałabym mieć z nimi do czynienia... Więcej TU



W Gdańsku straszy, Piotr i Paweł Sitkiewicz, il. Józef Wilkoń, Oficyna Gdańska, 2014



Czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że duchy - dla pracy których, jak powszechnie wiadomo, zarezerwowane są godziny nocne - zaczynają działać również za dnia? Nie pod ciężkim płaszczem nocy, tylko w pełnym świetle słońca? Trudno sobie to wyobrazić, a co dopiero przeżyć! Jest strasznie, ba! przerażająco... Kryminał jak się patrzy, tylko trup nie ściele się gęsto, prawdę mówiąc nie ma go wcale. Tyle zjaw, mar sennych, duchów i strasznych postaci na kartkach jednej książki do dużo nawet dla najbardziej nieustraszonych! Więcej TU


Nocny ogrodnik, Jonathan Auxier, il. Maciej Szymanowicz, wyd. Dwukropek


Powieść osadzona w wiktoriańskiej Anglii. Gęsta, niepokojąca. Pełna mgły i zła, przenikającego przez mury domu. Niejednoznaczni bohaterowie, zwroty akcji. Strach, śmierć, zaglądająca w oczy i dużo smutku i tęsknoty. Wielki głód w Irlandii, bieda i osierocone dzieci, które muszą radzić sobie same i wybawiać z opresji nie tylko siebie, ale i dorosłych.

Stara posiadłość w Windsorze i jej mieszkańcy mogą przerażać. Jest dreszczyk grozy i są emocje. Kim są ci dziwni ludzie, co to za straszne miejsc i dlaczego wszyscy śnią tam złe sny? Kto nocami skrada się pod domu, pozostawiając błotniste ślady i czy drzewo, które wrosło w mury domu jest przeklęte? Nasi bohaterowie muszą rozwikłać przerażającą zagadkę, aby pomóc sobie i zatrudniającym ich państwu. Więcej TU.


Ignatek szuka przyjaciela, Paweł Pawlak, Nasza Księgarnia, 2015



Mały, smutny kościotrup na okładce książki dla dzieci pozornie nie wróży nic dobrego. A jednak spotkanie kościstego Ignatka z pewną samotną dziewczynką staje się dla obojga początkiem niezwykłej przygody i wędrówki po dwóch światach, z których każdy jest piękny i potrzebny.
A wszystko zaczęło się od tego, że dziewczynce wypadł ząb.. (not. wyd.)


Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Emily Horn, il. Paweł Pawlak, Wydawnictwo Muchomor, 2003


Przepraszam, czy jesteś czarownicą? to zabawna historyjka opowiadająca o kocie Herbercie, poszukującym czarownicy, z ilustracjami Pawła Pawlaka. Dlaczego Herbert szukał czarownicy? Otóż w jednej z książek, które czytał w bibliotece, natknął się na opis wyglądu typowej czarownicy, i cenną dla niego informację. A że Herbert bardzo pragnął mieć kogoś, kto się nim zaopiekuje - mieszkał na ulicy, i miał niewielu przyjaciół, więc czuł się nieco samotny - pomyślał, że znalezienie opiekunki o magicznych umiejętnościach byłoby niezłym rozwiązaniem jego życiowej sytuacji Więcej TU i nowe wydanie TU


O duchu, który się bał, Sanna Toringe, Kristina Digman, wyd. Zakamarki, 2010



Kruszynka nie chce umyć zębów i nie chce spać, chyba, że mama pozwoli jej położyć się do łóżka w błyszczącej sukience i opowie straszną, okropną bajkę o duchach. Mama zgadza się i, kiedy już leżą w łóżku, zaczyna snuć opowieść, mrożącą krew w żyłach... O duchu pod łóżkiem, kościotrupie w szafie, wampirze na strychu i potworze w piwnicy... Wiadomo, że te nie istnieją, tylko dlaczego kot czegoś się przestraszył? Więcej TU

 Wilki w ścianach, Neil Gaiman, il. Dave Mckean, wyd. MAG, 2004




Mała dziewczynka jest pewna, że w jej domu, w ścianach żyją wilki, a jak wszyscy wiedzą, gdy wilki wyjdą ze ścian to już koniec... Rodzice i brat Lucy, bo tak ma na imię bohaterka, oczywiście jej nie wierzą, do czasu.... gdy wilki rzeczywiście wychodzą ze ścian.
"Lucy usłyszała jakie dźwięki. Dźwięki dobiegające prosto z wnętrz ścian. Odgłosy krzątaniny i ganiany. Odgłosy brzęczenia i trzeszczenia. Odgłosy skradania, szurania i tupania". Więcej TU




Łauma, Karol "KRL" Kalinowski, wyd. Kultura Gniewu



Mała Dorotka, mieszkająca w mieście przyjeżdża z ojcem na wieś, leżącą w Suwalskim Parku Krajobrazowym. To co ich tu spotyka pełne jest grozy, ale i humoru i jest mocno osadzone w 
jaćwieskich wierzeniach, które na miejscu okazują się być nie tylko legendami... Tego samego autora polecamy również doskonałe "Kościsko".



Wampirek, Sommer-Bodenburg Angela, wyd. WAB






Popularny na świecie cykl historii o niecodziennej przyjaźni dzieci ludzkich i wampirzych. Opowieść rozpoczyna się w pokoju dziesięcioletniego Antosia, wielbiciela przerażających opowieści o wampirach, trollach i innych straszydłach. Pod nieobecność rodziców chłopca w otwartym oknie ląduje nieoczekiwany gość, najprawdziwszy wampir. Okazuje się, że ma na imię Rydygier, mieszka w starym grobowcu i jest młodym, ledwie stupięćdziesięcioletnim wampirkiem... (not. wyd).


Lila i bestia z szafy, Joanna Jung, Gdańskie Towarzystwo Psychologiczne, 2004


Książka na nocne strachy. Kilkuletnia Lila mieszka wraz z rodziną i młodszym bratem w małym, żółtym domu. Brat na imię na Bruno, ale Lila nazywa go Buniem, od dźwięków jakie z siebie wydaje, kiedy coś mu się nie podoba. (...) Bunio jest mały i nic jeszcze nie wie o życiu. Bunio nie wie, że są w życiu rzeczy, na które żadne "buuuu" nie pomoże (...) Lila to wie. Co wieczór zmaga się z potwornym lękiem - w jej szafie mieszka Wilk - i nikt nie jest w stanie jej pomóc, ani rodzice - bo gdy pojawiają się w pokoju wilk od razu znika, ani nauczycielka, która twierdzi, że Lila naczytała się bajek... Więcej TU


 Nelly Rapp..., Martin Widmark, il. Christina Alvner, wyd. Mamania, 2016



Nelly Rapp to ciekawska i rezolutna dziewczynka (zadaje dużo pytań, czasem ciężko jej usiedzieć na lekcjach i ma odwagę sprzeciwiać się starszym chłopcom), która zostaje członkiem pewnej tajnej organizacji. Ale żeby do organizacji przystąpić - musi się wykazać. Czym? Cechami potrzebnymi agentowi: ciekawością, energią i odwagą. Udaje się. Nelly przechodzi test pozytywnie i od tej pory jej życie stanie się pełne niespodzianek i ... niestworzonych stworów, żyjących jak się okazuje między nami. Tylko trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Jest intrygująco, trochę tajemniczo i trochę strasznie! Ukazało się już 11 części. Więcej TU


  Straszyć nie jest łatwo, Marcin Pałasz, il. Jolanta Marcolla, wyd. BIS



W starym, opuszczonym dworku nie ma żywej duszy, no bo duchy, zjawy, wampiry i nimfy raczej do żywych się nie zaliczają?Towarzystwo jest znudzone, bo od całego wieku nic tu się nie dzieje, aż pewnego dnia pojawia się kupiec i ekipa remontowa! Towarzystwo ożywia się, bo fajnie jest postraszyć, choć okazuje się, że straszyć nie jest łatwo...  W starciu z techniką nasi bohaterowie coraz bardziej się gubią, a ich popisy na nikim nie robią wrażenia. Im dalej w las, tym śmieszniej. Więcej TU

Wampir, Enric Lluch, il. Fernando Falcone, wyd. TAKO


Wampir Władek ma pewien kłopot: stępiły mu się kły. A bez ostrych kłów nie może wbijać się w smakowite szyje ani nie wzbudza strachu... Ciężkie jest życie wampira! (not. wyd). W serii (Skrzynka potworów, TAKO) - wiele innych strrrrasznych książek!


Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy, Małgorzata Strzałkowska, il. Kacper Dudek, wyd. Czarna Owca, 2010



Bohaterami wierszy są same potwory, duchy i inne strachy. Coś do czego podchodzi się na wesoło - przestaje być takie straszne. Strzałkowska pokazuje bardzo ludzkie twarze potworków - też się boją, śmieją, nudzą, wygłupiają... Uwielbiamy! Więcej TU.

Wiersze, że aż strach, Małgorzata Strzałkowska, Media Rodzina, 2002


"Wiersze, że aż strach!" mówią, o strachu. Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi. Lubią też obłaskawiać strach, a książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej, mająca prócz  zapewniania rozrywki funkcję terapeutyczną, na pewno im w tym pomoże. (not. wyd.)


Magia domowych potworów, Stanislav Marijanowic, Nasza Księgarnia, 2005


Świetne ilustracje autora i trudne do wymówienia zabawne nazwy potworów, w które przeistaczają się bliźniaki Łachot i Gilgot - niegroźne domowe potworki. A przeistaczają się dzięki magicznym zaklęciom, znajdującym się w odnalezionej w piwnicy księdze... Historia bliźniaków zaczyna się w dniu, w którym właściciele starego domu wyjeżdżają na urlop. Wraz z nimi domostwo opuszczają w zakamarkach bagażów wszystkie psotne domowe potwory, poza młodymi niesfornymi bliźniakami o kolczastych ogonkach, bo te należą do gatunku nigdy nie opuszczających domowych pieleszy... W serii: Mała encyklopedia domowych potworów i Mała encyklopedia domowych potworów II,


Leksykon strachów domowych, Szymon Marhwiak Barabach, il. Anita Głowińska, wyd. Zielona Sowa, Kraków 2009


Marhwiak Barabach prezentuje tu 10 najbardziej znanych strachów domowych, które mogą zamieszkiwać nasze domy i mieszkania. Jak to w leksykonie - książka ta jest uporządkowanym zbiorem strachów, zaprezentowanych w ich naturalnym środowisku. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu indywiduum z podziałem na opis wyglądu, miejsce zamieszkania, charakter, hobby - informacje wykraczające poza ramy umieszczone są w informacjach dodatkowych. Aby uwiarygodnić swoją wiedzę, autor powołuje się na wyniki badań znanego czeskiego badacza strachów, pana Zdenka Potvoranka. Bywa śmiesznie, bywa strasznie! Na samych nazwach strachów można połamać język; mamy tu Bzdurzaka Telegadacza i Bzdurzaka Gazetnika, Chłodnika Łasuszka, Mydelniaka Pięknisia, Papieroluba Bazgrołka, Parapeciarza Znikąd, Pokatnika Złośliwego, Stukmistrza Leżaczka, Szafona Błyskonosego i Tuptusia Obuwnika. Więcej TU.



Paskudki słowiańskie, Magdalena Mrozińska, Maria Dek, wyd. Myślanki, 2014


Lubicie podania, legendy? Chcecie wiedzieć, w co wierzyli Słowianie? Czego się bali? Kim byli, co robili Płanetnicy, Wietrznicy, Jaroszka i cała plejada innych postaci z rodzimej mitologii?
Wierszyki o straszydłach, strachach, zjawach, skrzatach i innych takich - z humorem! I piękne ilustracje, choćby tylko dla nich warto! Więcej TU


Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów, Łukasz Loskot, il. Kamila Loskot, Wydawnictwo: OVO






Słowiańskie zmory, stwory i demony to temat fascynujący, ale i mało obecny w dziecięcej literaturze. A szkoda, bo to samograj, do tego nasz - związany z naszą słowiańską mitologią i aż się prosi o więcej!

Kamila i Łukasz Loskotowie wspólnymi siłami wydali książkę (ona ilustrowała, on pisał), która jest ciekawym głosem wypełniającym lukę na polu słowiańskich mitów i legend. "Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów" to lektura dla małych i nieco starszych czytelników o tych wszystkich lichach, utopcach, zmorach i strzygach będących utrapieniem dla naszych praprapra... A może i w naszym świecie gdzieś się przemykają, czasem czyniąc szkodę, a czasem wspierając? Leszy, który ukochałeś las, gdzie jesteś? Więcej TU

Łukasz i kostur czarownicy, Piotr Patykiewicz, wyd. BIS, 2012


Ciotka Wanda, mieszka w podgórskim miasteczku. Ma chyba ze sto dwadzieścia lat, nie ma internetu, telefonu ani telewizora, i jak się okazuje na miejscu łazienki i elektryczności też... Za to ma kota Alchemika i kilka niespodzianek w zanadrzu! Dużo tu tajemnic do rozsupłania, dużo magii i fantastyki (golemy, czarownice, magicznej krainy, i walka - mrożąca krew w żyłach - o przetrwanie). Więcej TU


Laszlo boi się ciemności, Lemony Snicket, il. Jon Klassen, wyd. Filia, 2013


 Ciemność jest tu gęsta i ciepła, ale nie straszy, choć Laszlo się jej boi i próbuje ją oswajać. Żeby nie przyszła do niego, sam schodzi do niej co rano i się z nią wita. Więcej TU



Kazio i nocny potwór, Martyna Skibińska, il. Anna Niemirko, wyd. Wytwórnia, 2005


Odważny Kazio słysząc tajemnicze "GRRRR", mimo ciemności, wychodzi temu czemuś - wydającemu takie dźwięki - na spotkanie. Chce złapać potwora na gorącym uczynku! Po kolei odwiedza pomieszczenia w mieszkaniu, skąd - jak mu się wydaje - słyszy złowrogie odgłosy. Więcej TU


Szur szur ćwir plum! Kitty Crowther, wyd. Dwie Siostry, 2015


W ciemności każdy dźwięk brzmi złowrogo, przykuwa uwagę, zastanawia... szur szur ćwir plum! Mały Tymek boi się sam spać. Przedłuża wieczorne rytuały, byle jak najpóźniej rozstać się z rodzicami i zostać samemu w swoim pokoju. Tymek wsłuchuje się w dziwne odgłosy i biegnie do sypialni rodziców. Co to? Szur szur ćwir plum! Więcej TU

Seria niefortunnych zdarzeń Lemony Snicketa, il. Brett Helquist, wyd. Egmont







Wioletka, Klaus i Słoneczko zostają sierotami, ich rodzice giną w pożarze. Rodzeństwo Baudelair trafia do jedynego krewnego Hrabiego Olafa... Jeśli macie ochotę na wesołą książkę, autor odradza czytanie swojej serii, która liczy kilkanaście tomów.

Straszne gry

Potwory do szafy! Granna, il. Maciej Szymanowicz




W ciemnościach widać nawet to, czego nie ma. Wyimaginowane postaci czające się w kącie pokoju, stwory wychodzące spod łóżek... Gra "Potwory do szafy" ma sprawić, że gracze staną się pogromcami potworów i przegonią te straszydła do szafy! Aby nikt nieuprawniony nie kręcił się nocą po domu :) Więcej TU


Tajemnicze miasto, Rita Kaczmarska, wyd. Dwie Siostry




Pełno tu tajemniczych postaci snujących się to tu, to tam, cieni, wyłaniających się zza okien sylwetek, postaci ni to z bajki ni z horroru... Ktoś gdzieś gra na jakimś instrumencie, ktoś gdzieś ćwiczy - cienie postaci są fascynujące! Tu starożytni Egipcjanie, tam jazzowy trębacz, cyrkowiec albo wróżka... Niebo przecinają dziwne latające pojazdy, balony, latające statki, gdzieś tam ktoś się wspina, gdzieś wisi pranie. Całkowity miszmasz!Sunące do nieba wieżowce, jest wieża, jak w twierdzy i wyglądające na opuszczone budynki, ale i miejsc, gdzie praca wre, bo buduje się nowe... Niezwykłe postaci przyciągają wzrok, zmuszają do skupienia, tu gdzieś widać nogę, tam ręce, a czy ten ktoś stoi na głowie? A ta dama przybiegła tu chyba z sali balowej... Więcej TU


Baba Jagna i zaczarowany las, G3



Gracze odwiedzają zaczarowany las i wcielają się w zamieszkujące go małe gnomy. W lesie tym można również spotkać roztrzepaną czarownicę – Babę Jagnę, która ciągle coś gubi. Gnomy mają za zadanie pomóc czarownicy w odzyskaniu magicznych przedmiotów.  Gra od 6 lat, dla 2 do 5 graczy. Na planszy znajdują się magiczne przedmioty zagubione przez czarownicę, stare drzewa, a także jaskinie gnomów i małe sadzawki. Czarownica musi uważać, aby podczas wędrówki przez zaczarowany las nie zawadzić kapeluszem o korony drzew, czy nie wpaść do jaskini lub sadzawki (not. wyd.)

Komentarze

  1. Brrr, ale strasznie ;-) Za parę lat sięgniemy z Jasiem po takową tematykę, ale na razie synek jest jeszcze za malutki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, w jakim wieku jest Jaś, ale wierszyki Strzałkowskiej są tak melodyjne, że nawet małemu dziecku można czytać - dla samego rytmu, intonacji - można fajnie bawić się głosem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe zestawienie, dużo rozmaitych tytułów. Większość znam i mam, ale nie wszystkie - chciałabym mieć na przykład "W Gdańsku straszy" - fantastyczne!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Gdańsku straszy - pięknie wydana (płócienny grzbiet, jak lubię!) i zilustrowana (wiadomo, Wilkoń), a i historia ciekawa.

      Usuń
  4. Dzięki za barrdzo przydatne zestawienie - nie znałam strasznej serii z Zakamarków - przyda się na przyszłoroczne Halloween

    OdpowiedzUsuń
  5. Wilki w ścianach - niesamowita lektura. Pamiętam do dziś, córka się jej bała. Znam kilka książek z listy. Ciekawe zestawienie, gratuluję.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz